Kultura saunowania – dlaczego warto o to zadbać?

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z sauny należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Kultura saunowania to bowiem cały szereg rytuałów. Sauna to miejsce które zazwyczaj dzielimy z innymi dlatego przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Kąpiel parowa ma  być przecież zabiegiem relaksacyjnym.

Przygotuj się do pierwszej wizyty

Jeśli zastanawiasz się o jakiej porze dnia najlepiej wybrać się do sauny to wiedz, że kąpiel parowa jest dosyć wyczerpująca dla organizmu, po zakończeniu zabiegu można poczuć lekkie zmęczenie. Dlatego kąpiel w saunie powinna być raczej zaplanowana na wieczór.

Jeść czy nie?

Jeśli myślisz, że to nie ma żadnego znaczenia to się mylisz. Do sauny nie wolno wybrać się ani głodnym ani zbytnio najedzonym. Pusty żołądek może grozić omdleniem, zaś organizm zajęty trawieniem nie jest przygotowany na właściwą regulację procesów cieplnych. Najlepiej zjeść posiłek na godzinę przed pójściem do sauny. Pamiętaj, że z sauny nie wolno też korzystać po i przed wysiłkiem fizycznym.

Przed wejściem do sauny

Przede wszystkim należy się umyć i wytrzeć do sucha. Dlaczego? W saunie pod wpływem gorąca pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować. Wtedy dochodzi do przyśpieszenia procesu usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu.

Co ubrać do sauny?

Nic. Dokładnie tak. W saunie panuje tzw. “strefa nagości” nie bez powodu. Jakiekolwiek ubranie, kostium kąpielowy czy ręcznik zwłaszcza mokry może poparzyć naszą skórę. Ponadto ciało do którego przylega kostium lub ręcznik nie oddaje ani nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Przed wejściem do sauny należy pamiętać o zdjęciu wszelkiej biżuterii, która również może narazić skórę na oparzenia.

Czy ręcznik będzie potrzebny?

W saunie suchej jak najbardziej tak. Najlepiej rozłożyć ręcznik pod całą powierzchnią ciała, również pod stopami i usiąść na nim gołym ciałem.

W saunie parowej ręcznik jest zbędny, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności wszystkie materiały po chwili staną się mokre i ciężkie.

Niedopuszczalne jest zabieranie ręcznika mokrego z sauny parowej do fińskiej i moczenie nim desek.

Uważaj

Jeżeli podczas kąpieli parowej doświadczysz zawrotów głowy lub poczujesz, że zaraz zemdlejesz, wyjdź z pomieszczenia i odpocznij do czasu, aż temperatura twojego ciała i tętno powrócą do normy. Przyczyną ww. objawów może być odwodnieniem organizmu. Z tego względu min. 60 minut przed rozpoczęciem kąpieli wypij wodę mineralną. Nawodnienie organizmu jest konieczne także po zakończeniu sesji w saunie.

Ponadto nie wychodź nagle z sauny, a po kąpieli schłodź ciało i odpocznij. Nie zapomnij dokonać dezynfekcji stóp preparatem przeciwgrzybicznym.