10 kroków do zbudowania sauny ogrodowej

Sauna ogrodowa to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku prywatnych domów, jak i domków na wynajem. To wspólne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi, a także świetny pomysł na uatrakcyjnienie pobytu przyjezdnym gościom. Aby budowa sauny ogrodowej przebiegła w prosty i bezproblemowy sposób należy odpowiednio się do tego przygotować. Oto 10 etapów powstawania sauny ogrodowej od przygotowania kosztorysu po wyposażenie wnętrza.

Krok 1: Koszt budowy sauny ogrodowej

Budowa sauny ogrodowej w standardowym rozmiarze dla 4 osób to koszt wahający się od 10 000 do nawet 30 000 tysięcy złotych. Finalny koszt zależy od wykorzystanych materiałów oraz prac niezbędnych do przygotowania gruntu. W kosztorysie należy uwzględnić koszt fundamentów, drewna, materiałów izolacyjnych i elewacji, pieca, sterownika, instalacji elektrycznej oraz wszystkich narzędzi niezbędnych do budowy.

 

Krok 2: Formalności przy budowie sauny ogrodowej

Sauna ogrodowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak niezbędne jest zgłoszenie jej wybudowania do lokalnego starostwa lub urzędu. Nie każda działka będzie odpowiednia na wybudowanie sauny, ponieważ obiekt ten nie może być ustawiony w odległości mniejszej niż 4 metry od działki sąsiada. Sauna powinna zostać zgłoszona, jako budynek rekreacji indywidualnej lub budynek gospodarczy (zależy od rodzaju działki).

 

Krok 3: Podłączenie prądu i wody do sauny ogrodowej

W zależności od tego czy zdecydowaliśmy się na piec opalany drewnem czy piec elektryczny niezbędne będzie podłączenie prądu w tzw. przyłączu jednofazowym lub trójfazowym. Praca ta powinna zostać wykonana przez wykwalifikowanego elektryka. Na tym etapie warto również rozważyć podłączenie wody. Jest to niezbędne jeśli zależy nam na wybudowaniu prysznica już w trakcie stawiania sauny lub dobudowania jej w przyszłości.

 

Krok 4: Przygotowanie fundamentów i konstrukcji sauny ogrodowej

Etap ten zakłada przygotowanie gruntu pod budowę sauny. W zależności od podłoża, wagi i konstrukcji sauny, należy wybrać odpowiednie fundamenty, które zapewnią długą trwałość całego budynku. Po przygotowaniu fundamentów można przejść do stawiania konstrukcji sauny. Dla wielu to najlepszy i najbardziej satysfakcjonujący moment, podczas którego sauna nabiera swojego rzeczywistego kształtu.

 

Krok 5: Montaż elewacji sauny ogrodowej

Po postawieniu konstrukcji sauny, kolejnym etapem jej budowy, jest nałożenie elewacji, która wybierana jest podczas tworzenia projektu budynku. Istnieje wiele sposobów na zewnętrzne wykończenie sauny, które zależne jest od własnych upodobań, jak i architektury naszego domu i całej działki. Klasyczna konstrukcja sauny wykonywana jest z drewna, do której pasuje zarówno elewacja z blachy, jak i z drewna.

 

Krok 6: Wykończenie wnętrza sauny ogrodowej

Aby temperatura w saunie była utrzymywana na odpowiadającym nam poziomie, niezbędne jest dobranie właściwych materiałów izolujących. Zastosowanie membrany na wewnętrznych stronach ściany, pozwoli na odbijanie emitowanego ciepła i zachowywanie go wewnątrz budynku. Następnie, po instalacji membrany, nakładana jest wewnętrzna drewniana elewacja, która jest już na ostatnim etapie prac typowo budowlanych.

 

Krok 7: Wyposażenie w drewniane ławki

Ostatnie etapy polegają na pracach wykończeniowych. Po skończeniu czynności budowlanych przechodzimy do montażu ławek. Drewo wykorzystane do budowy sauny to zwykle świerk, osika lub cedr. Tego typu drewno charakteryzuje się dużą odpornością na grzyby i pleśnie, małą ilością żywicy oraz powolnym nagrzewaniem się. Drewniane ławki nie wymagają konserwacji, a jedyną metodą dbania o ich trwałość jest zabezpieczenie ich przed potem poprzez korzystanie z nich z nałożonym na nie ręcznikiem.

Krok 8: Instalacja pieca elektrycznego lub opalanego drewnem

Gdy sauna jest już gotowa, przechodzimy do instalacji pieca. Jest to ostatni, najważniejszy etap w budowie sauny ogrodowej. Wybór pieca, elektrycznego lub opalanego drewnem, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Piece elektryczne cieszą się dużą popularnością z tego względu, że nie wymagają opalania drewnem, sprzątania, a także dzięki temu, że w łatwy sposób kontroluje się za ich pomocą temperaturę wewnątrz sauny.

 

Krok 9: Instalacja drzwi drewnianych lub przeszklonych

Po zakończeniu budowy sauny i montażu ławek, pieca oraz sterowników, możemy zakończyć proces stawiania sauny poprzez instalację drzwi. W saunach ogrodowych stosowane są zarówno drzwi drewniane jak i szklane. W drzwiach szklanych stosuje się szkło hartowane o grubości minimum 8 mm. Tego typu drzwi dostarczają do wnętrza naturalne światło, przez co są chętniej wybierane niż drzwi drewniane.

 

Krok 10: Wyposażenie sauny w dodatkowe akcesoria

W ostatnim kroku sauna jest już w pełni gotowa do użytkowania, jeśli jednak chcemy poprawić sobie komfort kąpieli saunowych warto, abyśmy wyposażyli się w kilka przydatnych akcesoriów takich jak cebrzyk na wodę, łyżka do polewania kamieni czy olejki eteryczne. Nie są one niezbędne, jednak dla wielu osób stanowią ciekawe urozmaicenie zabiegów w saunie.

 

Sauna ogrodowa i domowa w województwie pomorskim z Sauny-Jabłoński

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie domowej sauny na wymiar lub sauny ogrodowej serdecznie zapraszamy do kontaktu z Sauny-Jabłoński. Przygotujemy dla Państwa projekt sauny dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz wykonamy wszelkie niezbędne prace, by mogli się Państwo cieszyć zabiegami w saunie w domowym zaciszu. Wykonujemy sauny domowe i ogrodowe na terenie województwa pomorskiego w tym w Gdyni, Kościerzynie czy w Kartuzach.