Dwa rodzaje wentylacji – odpowiednie do sauny domowej i ogrodowej

Już podczas tworzenia projektu sauny domowej lub ogrodowej, jednym z kluczowych elementów jest dokładne przemyślenie sposobu wentylacji wewnątrz pomieszczenia. W praktyce, najczęściej stosowane są dwa typy wentylacji, którymi są tzw. wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. W zależności od tego, czy nasza sauna jest wolnostojąca,  czy też znajduje się w budynku, podczas jej budowy zostanie poprowadzony pierwszy lub drugi typ wentylacji. Odpowiedni przepływ powietrza, pozwoli na zachowanie wysokiej trwałości sauny, ale również sprawi, że zabiegi w saunie będą komfortowe, dzięki właściwej cyrkulacji powietrza i utrzymywania dwutlenku węgla na bezpiecznym dla zdrowia poziomie.

 

1. Sauna z wentylacją grawitacyjną

Wentylacja grawitacyjna opiera się na prostej zasadzie fizyki, która mówi nam, że ciepłe powietrze posiada mniejszą gęstość, a zatem i mniejszą wagę od powietrza zimnego, dzięki czemu unosi się ponad nimi. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje tę właściwość powietrza i jest niczym innym, jak odpowiednim umiejscowieniem otworów wlotowych i wylotowych powietrza, tak by ciepłe powietrze znajdujące się w górnej części, mogło być odprowadzane na zewnątrz, a zimne wprowadzane do środka.

W praktyce wygląda to tak, że wlot powietrza umiejscawia się niżej niż jego wylot. Zazwyczaj wlot powietrza znajduje się tuż pod piecem, natomiast wylot na przeciwnej ścianie lub na suficie. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń takich jak wentylatory, ponieważ w naturalny sposób zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz sauny.

2. Sauna z wentylacją mechaniczną

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna wymaga zastosowania elektrycznego wentylatora. Nie oznacza to jednak, że przy wentylacji mechanicznej rezygnuje się z wentylacji grawitacyjnej. Wręcz przeciwnie, w tym przypadku również wykorzystuje się drugą metodę, jednak służy ona do wentylacji sauny, gdy nie jest ona użytkowana.

 

Podczas korzystania z sauny, cyrkulacja powietrza odbywa się, dzięki elektrycznym wentylatorom, których wlot umieszcza się tuż nad piecem w saunie lub w suficie, a wylot po przeciwnej stronie przy podłodze. Podczas korzystania z sauny, otwory wentylacji grawitacyjnej są zamknięte a zostają otwarte po skończonym zabiegu. Wentylacja mechaniczna, ma tę przewagę nad wentylacją grawitacyjną, że zapewnia stały poziom temperatury bez względu na to, na której ławce zdecydujemy się siedzieć.

Marzysz o saunie domowej lub ogrodowej? Wykonamy ją dla Ciebie od projektu po budowę!

 

Jesteśmy w stanie zrealizować dla Państwa projekt sauny domowej oraz sauny ogrodowej na wymiar. Dzięki kompleksowej usłudze stworzymy ją od podstaw, wybierając do niej odpowiednie materiały, piec, a także panele sterujące. Wykonujemy sauny na zamówienie na terenie całego województwa pomorskiego, w szczególności w takich miejscowościach, jak Kartuzy, Wejherowo, Kościerzyna oraz Trójmiasto.