Jak zorganizować montaż sauny w domu lub mieszkaniu?

Regularne zażywanie kąpieli saunowych, wykazuje dobroczynny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Korzystanie z zabiegów w wysokich temperaturach wpływa na nas relaksacyjnie, poprawiając nasze samopoczucie, a także wzmacnia naszą odporność, poprzez hartowanie układu krążenia.

Do niedawna taka forma luksusu, była dla nas dostępna przede wszystkim w hotelach i SPA, obecnie szerokie rozwiązania technologiczne, pozwalają przenieść ją wprost do naszych prywatnych przestrzeni.

Czytaj również: Dlaczego warto korzystać z sauny?

Wielkość sauny – jaki rozmiar powinna mieć sauna?

O ile sauna ogrodowa zazwyczaj nie ogranicza nas co do rozmiaru, o tyle projekt sauny domowej ściśle powinien zostać zgrany z dostępną przestrzenią. Planowany rozmiar sauny powinien uwzględniać przede wszystkim liczbę osób, która najczęściej będzie z niej korzystać. Dla standardowej rodziny liczącej od dwóch do czterech osób, optymalnym rozmiarem będzie powierzchnia 2x2m. Oczywiście, jeśli dysponujemy większym mieszkaniem lub domem, tym dla nas lepiej!

Decydując się na dany rozmiar sauny, musimy pamiętać, że jej wielkość będzie determinowała wewnętrzny układ ławek. Przy mniejszym rozmiarze powierzchni, sprawdzą się ławki narożne, które maksymalnie wykorzystają dostępną przestrzeń, a także, które będą sprzyjały lepszej komunikacji użytkowników sauny. Z kolei dysponując większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na bardziej finezyjne układy ławek m.in. na te ustawiane piętrowo, pozwalające na przebywanie w saunie większej ilości osób.

Wybór pomieszczenia – na co zwrócić uwagę przy montażu sauny?

Idealny moment na planowanie sauny domowej jest podczas tworzenia projektu naszego domu lub mieszkania. Wtedy też bez większych problemów możemy ściśle dopasować rozmiar oraz kształt sauny do dostępnej przestrzeni, a także uwzględnić wszelkie niezbędne warunki konstrukcyjne takie jak rodzaj podłogi, dostęp do zasilania czy wentylacji. Jeśli jednak, sauna zamarzyła nam się później, kiedy nasz dom jest już w pełni wykończony, wtedy możliwość zainstalowania jej w wybranej przestrzeni warto omówić bezpośrednio, na miejscu wraz z producentem sauny.

Jednak zazwyczaj pod saunę można zaadaptować niemal każdą przestrzeń, zarówno długie i wąskie pomieszczenia, jak i niewielkie kwadratowe, a także te znajdujące się w piwnicach czy na poddaszach z pochyłymi sufitami. W tym drugim przypadku, gdy planujemy saunę w wykończonym już domu, może być po prostu konieczność wprowadzenia pewnych zmian konstrukcyjnych np. odpowiedniego dostosowania zasilania sauny.

Projekt i wykonanie – sauna domowa i ogrodowa

Możliwość dopasowania sauny na wymiar, pozwala nam na korzystanie z jej prozdrowotnych właściwości w domowym zaciszu. Jako polski producent saun, oferujemy montaż sauny w domu lub mieszkaniu na terenie Kartuz i okolic.