5 najczęstszych błędów przy budowie sauny na wymiar

W internecie znajdziemy niemal wszystko, od gotowych projektów saun po całkowicie gotowe sauny, niewymagające budowy. To proste i wygodne rozwiązanie, do czasu, gdy zakupiona przez nas sauna lub jej projekt, nie do końca wpasowuje się w nasze oczekiwania. Brak odpowiedniej izolacji, słaba jakość wykorzystanych materiałów, źle rozmieszczone ławki, czy zbyt mała przebieralnia. Okazuje się wtedy, że dużo lepszym rozwiązaniem, było zdecydowanie się na przygotowanie projektu od podstaw i zlecenie prac profesjonalnej firmie.

1.        Brak odpowiedniej izolacji lub zły typ izolacji użytej w saunie

Przeglądając strony internetowe możemy natknąć się na gotowe projekty saun ogrodowych typu beczka. Ich zaletą jest to, że są stosunkowo tanie oraz szybkie w stawianiu. Niestety, wielu producentów, pomija fakt, że tego typu gotowce nie posiadają nie posiadają izolacji lub jest ona niewystarczająca na sezon zimowy. O ile w przypadku sauny domowej, do tematu izolacji możemy podejść nieco łagodniej, o tyle budując saunę ogrodową musimy dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie z tym związane. Izolacja w saunie ogrodowej powinna opierać się na wykorzystaniu wełny mineralnej, która zagwarantuje utrzymanie wysokich temperatur wewnątrz pomieszczenia podczas sezonu jesienno-zimowego.

 

2.        Zastosowanie niewłaściwych materiałów do budowy sauny

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna do sauny to kolejny punkt, który powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Do budowy sauny nie można wykorzystywać każdego, dowolnego drewna, ponieważ musi ono być odporne na wysokie temperatury oraz wilgoć panującą wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo musi również posiadać jak najmniejszą ilość sęków oraz gniazd żywicznych. Warto wybierać lokalne drewna, które są wyborem nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym. W Polsce, jednym z najczęściej stosowanym materiałem do budowy sauny jest drewno Osiki lub Olchy.

 

3.        Nieprawidłowe rozmieszczenie ławek wewnątrz sauny

Według zasad fizyki ciepłe powietrze posiada mniejszą gęstość od zimnego. Oznacza to, że ciepłe powietrze jest lżejsze, przez co unosi się ponad zimnym. Znając tę regułę, warto wiedzieć, że prawidłowe rozmieszczenie ławek w saunie, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego utrzymania temperatury saunowania. Przygotowując projekt sauny warto uwzględnić w nim to, żeby ławki były umieszczone na odpowiedniej wysokości. Górne ławki powinny znajdować się na wysokości od 120 do 100 cm od sufitu, z kolei dolne przynajmniej 60 cm od podłoża. Dodatkowo należy wybrać odpowiedni typ wentylacji w saunie, który pozwoli na zachowanie stałej lub zróżnicowanej temperatury wewnątrz budynku.

 

4.        Niewygospodarowanie miejsca na przebieralnię

Przed nami element sauny, który jeśli nie zostanie odpowiednio dopracowany podczas tworzenia projektu, w czasie korzystania z kąpieli saunowych, może okazać się prawdziwą zmorą. Wiele gotowych projektów sauny, posiada niewielki przedsionek o szerokości 50 do 60 centymetrów. W pomieszczeniu tym, mamy się przebrać oraz przygotować do zabiegu. Jednak wyobraźmy sobie sytuację, kiedy z sauny chcemy skorzystać podczas zimy w minusowych temperaturach. Taka wielkość pomieszczenia będzie zdecydowanie za mała dla komfortowego przebrania się kilku osób. Warto, rozszerzyć projekt sauny ogrodowej tak, by uwzględniała ona przebieralnię o komfortowym dla nas rozmiarze.

 

5.        Niedopracowany projekt sauny domowej / ogrodowej

Chcąc wybudować saunę ogrodową możemy pójść dwiema ścieżkami. Pierwsza z nich zakłada zakupienie gotowej sauny typu beczka, druga stworzenie precyzyjnego projektu i wybudowanie całego budynku od podstaw. Tak, jak już wspomnieliśmy, beczka być może jest szybkim rozwiązaniem, jednak wraz z upływem kolejnych lat, dostrzeżemy jej słabe strony takie, jak brak izolacji, złe rozmieszczenie ławek czy niewielki przedsionek. Dlatego, szczerze polecamy wybranie drugiej opcji, w której profesjonalny zespół przygotuje projekt sauny w 100% odpowiadający naszym potrzebom. Decydując się na budowę sauny ogrodowej lub sauny domowej na wymiar, mamy szansę stworzenia sauny z dbałością o każde szczegóły. Zyskujemy możliwość wybrania odpowiedniego rozmiaru, kształtu, typu pieca oraz rodzaju drewna, z którego zostanie wykonana nasza sauna.

Sauna ogrodowa i domowa w województwie pomorskim z Sauny-Jabłoński

 

Od wielu lat zajmujemy się budową saun domowych, jak i tych stawianych w ogrodach. Chętnie pomożemy Ci w stworzeniu sauny, która wpasuje się we wszystkie Twoje potrzeby.

Działamy na terenie województwa pomorskiego w takich miastach, jak Gdynia, Kościerzyna czy w Kartuzach. Przygotujemy dla Państwa projekt sauny dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz wykonamy wszelkie niezbędne prace, by mogli się Państwo cieszyć zabiegami w saunie w domowym zaciszu.