Sauna ogrodowa na wymiar – formalności przed budową

Sauna wolnostojąca w ogrodzie to doskonały pomysł na zagospodarowanie przestrzeni naszej działki, zarówno w przypadku prywatnych domów jednorodzinnych, jak i domków na wynajem. Możliwość skorzystania z kąpieli saunowych, pozwala na pełne zrelaksowanie się w domowym zaciszu bez konieczności dzielenia się naszą prywatnością z innymi. Decydując się na budowę sauny ogrodowej, do wyboru mamy dwa typy budynków. Do naszej dyspozycji pozostają gotowe sauny typu beczka oraz sauny ogrodowe budowane na wymiar. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku obowiązują nas zasady co do legalnego postawienia i odpowiedniego rozmieszczenia budynku na terenie naszej działki.

Trzy najczęstsze pytania:

  1. Czy wybudowanie sauny ogrodowej wymaga pozwolenia na budowę?
  2. W jakiej odległości od granicy działki można wybudować saunę ogrodową?
  3. Jakich przyłączy wymaga wybudowanie sauny ogrodowej?

1. Czy wybudowanie sauny ogrodowej wymaga pozwolenia na budowę?

Wolnostojąca sauna ogrodowa, według przepisów, klasyfikowana jest jako budynek gospodarczy. Z tego względu, jeśli powierzchnia naszej sauny nie będzie przekraczać 35 m², jej wybudowanie nie będzie wymagało pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy postawić saunę bez poinformowania o tym terytorialnego urzędu. Wybudowanie sauny ogrodowej każdorazowo wymaga zgłoszenia tego faktu, zwykle do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Zgłoszenia dokonujemy nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych.

 

2. W jakiej odległości od granicy działki można wybudować saunę ogrodową?

Wiemy już, że sauna wolnostojąca jest jednym z rodzajów budynków gospodarczych. Jeśli jej powierzchnia nie będzie przekraczała 35 m², nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę, jednak mimo wszystko i tak będziemy musieli stosować się zasad co do odpowiedniego rozmieszczenia budynku na terenie działki. Saunę ogrodową, stawianą tylko na zgłoszenie, można postawić w minimalnej odległości od granicy działki na 4 lub 3 metry, jeżeli na ścianie przygranicznej nie będą znajdowały się okna ani drzwi. Takie rozmieszczenie sauny nie każdemu jednak będzie pasować, dlatego jeżeli chcielibyśmy wybudować saunę przy samej granicy działki, wtedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Pamiętajmy jednak, że zajmuje to więcej czasu oraz generuje dodatkowe koszty w związku z koniecznością przygotowania projektów budowlanych, map projektowanych itp.

 

3. Jakie przyłącza należy doprowadzić do sauny ogrodowej?

To na jaki rodzaj przyłączy się zdecydujemy zależne będzie od planowanego użytkowania naszej sauny. Koniecznie jest doprowadzenie zasilania elektrycznego, bez względu na to czy wybraliśmy piec elektryczny czy też opalany drewnem. Zasilanie elektryczne niezbędne jest do prawidłowego działania pieca oraz wewnętrznych urządzeń i sterowników. Jeżeli zależy nam na tym, by w saunie znajdował się natrysk czy toaleta, wówczas należy podłączyć saunę do wody i kanalizacji.

 

Sauna ogrodowa i domowa w województwie pomorskim z Sauny-Jabłoński

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie domowej sauny na wymiar lub sauny ogrodowej serdecznie zapraszamy do kontaktu z Sauny-Jabłoński. Przygotujemy dla Państwa projekt sauny dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz wykonamy wszelkie niezbędne prace, by mogli się Państwo cieszyć zabiegami w saunie w domowym zaciszu. Wykonujemy sauny domowe i ogrodowe na terenie województwa pomorskiego w tym w Gdyni, Sopocie, Kościerzynie czy w Kartuzach.