Jak zbudować saunę fińską?

Sauna fińska to niezwykły sposób na relaks, zdrowie i urodę. Spopularyzowali ją Finowie, to dzięki nim dziś ludzie na całym świecie mogą korzystać z tej formy odprężenia. Okazuje się, że saunę fińską można zbudować w zaciszu swojego domu lub w ogrodzie. W jaki sposób to zrobić?

Mieszkańcy krajów skandynawskich chętnie korzystają z sauny, dzięki czemu zachwycają zdrowiem oraz imponującą odpornością. W Danii, Finlandii i Szwecji sauny znaleźć można niemal w każdym domu, miejscu pracy czy siłowni. Tradycyjna sauna fińska powinna znaleźć się w pobliżu zbiornika wodnego — stawu, jeziora czy rzeki. Istnieją różne rodzaje saun, które do wytwarzania ciepła wykorzystują drewno, węgiel, kamienie czy elektryczność. Według Finów najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna. Jednak budując saunę w swoim domu lub ogrodzie, możemy dokonać innego wyboru.

 

Budowa sauny fińskiej krok po kroku

 Z pozoru wydaje się to trudnym zadaniem. Jednak stworzenie wymarzonej przestrzeni do relaksu i wypoczynku, jakim jest sauna według własnego pomysłu, to marzenie, które dziś można zrealizować. Nie musisz robić tego samodzielnie. Zaufaj ekspertowi, firmie Sauny Jabłoński, która od lat wykonuje projekty i buduje sauny na wymiar dla osób z województwa mazowieckiego. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem, budową i wyposażaniem saun.

Jeszcze przed zaprojektowaniem idealnej sauny fińskiej dostosowanej do Twoich potrzeb trzeba wybrać odpowiednie miejsce. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na budowę sauny wewnętrznej lub zewnętrznej i dzięki temu zyskać doskonałą strefę SPA w domu czy w firmie. Najlepiej, jeśli jej wewnętrzne ściany zostaną wyłożone panelami drewna cedrowego, jodłowego i świerkowego. Szalenie istotnym elementem konstrukcji jest izolacja cieplna, która zapewni krótki czas nagrzewania sauny. Na podłodze w domowej saunie można położyć terakotę lub drewniane kratki, które nie będą blokować odpływu wody. Warto o tym pamiętać szczególnie w saunach parowo-ziołowych. Poza wielkością sauny trzeba koniecznie zadbać o jej wyposażenie. Na przykład piec Figaro marki Harvia będzie idealnym rozwiązaniem dla sauny rodzinnej, gdyż zapewni wyjątkowe doznania oraz przyjemne ciepło. Naszym klientom zalecamy, aby pomieszczenie, w którym stworzymy dla nich saunę, miało co najmniej 2 metry długości. Taka przestrzeń pozwoli na wygodny relaks w pozycji siedzącej oraz leżącej. Podczas budowy sauny fińskiej należy koniecznie zadbać o odpowiednią wentylację oraz oświetlenie z wodoszczelnym kloszem. Nieco przyciemnione oświetlenie zainstalowane na ścianach uprzyjemni wyjątkowe chwile wypoczynku.

Rozważasz budowę sauny fińskiej we własnym domu lub ogrodzie? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci mnóstwo rozwiązań dopasowanych do twoich potrzeb.