Zalety wypoczynku w saunie

Ludzie od wieków korzystają z dobroczynnych właściwości saun. Wypoczynek w nich wpływa nie tylko na zdrowie, ale także urodę i samopoczucie. Dlaczego ten sposób odprężenia przetrwał od czasów starożytnych aż do dziś? Odkryj zalety posiadania własnej sauny.

Zadaniem sauny jest rozgrzanie ciała, a z jej wyjątkowych uroków można korzystać na różne sposoby. Sportowcy twierdzą, że najlepiej wypoczywać w niej po intensywnych ćwiczeniach czy treningu na siłowni. Inni ludzie lubią odprężać się w saunie po ciężkim lub stresującym dniu w pracy. Jest też grupa osób, które cenią sobie czas spędzony w saunie jedynie podczas wakacji. Jeszcze inni mają zalecenia, aby zażywać kąpieli w saunie ze względów zdrowotnych.

Różne rodzaje saun:

  • Sauny opalane drewnem to najstarszy typ saun, które są pierwowzorem sauny suchej i nie wymagają podłączenia prądu. Wykorzystują ogień do ogrzewania kamieni, a w ich wnętrzu unosi się leśny zapach.
  • Sauny ogrzewane elektrycznie są czyste i wygodne, a poza tym ekspresowo się nagrzewają.
  • Sauna na podczerwień — powietrze w niej nie nagrzewa się tak szybko, jak w saunie tradycyjnej. Najczęściej występuje w niej temperatura ok. 60°C. Natomiast konstrukcja sprawia, że ciało poci się bardziej intensywnie niż w saunie tradycyjnej.
  • Łaźnia parowa jest popularna w tradycjach tureckich i wschodnioeuropejskich. Wyróżnia ją ciepłe i wilgotne powietrze ok. 40°C.

Zalety korzystania z sauny

Niezależnie od rodzaju sauny, jaką wybierzesz oraz od poziomu wilgotności, jej wpływ na organizm jest podobny. A pozytywne działanie zostało dobrze udokumentowane. Poza tym, że to świetny sposób odprężenia ciała i umysłu, sauny odmładzają organizm oraz oferują mnóstwo korzyści.

1. Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich

2. Pobudza komórki organizmu do wytwarzania większej ilości energii

3. Regeneruje organizm i spowalnia procesy starzenia

4. Korzystnie wpływa na kondycję serca i układ krążenia

5. Obniża ciśnienie krwi

6. Dotlenia organizm

7. Pozwala zwiększyć wyniki sportowe

8. Regeneruje mięśnie

9. Ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej

10. Pozytywnie wpływa na pracę mózgu

11. Wzmacnia odporność organizmu

12. Poprawia nastrój

13. Łagodzi bóle

14. Zmniejsza stany zapalne

15. Korzystnie wpływa na zdrowie emocjonalne

16. Może wydłużyć życie

17. Pozytywnie wpływa na pamięć

18. Poprawia jakość życia

19. Wzmacnia sprawność fizyczną

Dziś sauny stały się elementem codziennego stylu życia wielu kultur na całym świecie. Popularne są już nie tylko w Finlandii, Szwecji, Korei czy Japonii. Udowodniono, że już kilka minut wypoczynku w saunie każdego dnia pozytywnie wpływa na relaks, łagodzenie stresu, dobre samopoczucie oraz zmniejszenie napięcia mięśni.

Nie czekaj dłużej — zadbaj o swoje doskonałe zdrowie, samopoczucie i długowieczność. Możesz mieć własną saunę w domu lub ogrodzie. Sauny Jabłoński to ugruntowana firma z ogromnym doświadczeniem na rynku, która zaprojektuje dla Ciebie saunę na wymiar dostosowaną do twoich potrzeb.