Czy sauna wpływa na kondycję serca i ciśnienie krwi?

Zażywanie gorących kąpieli i wygrzewanie się w saunie to przyjemny sposób na relaks po odczuwanym stresie i zmęczeniu. Obie czynności, wykonywane regularnie, prowadzą do zmniejszenia  zagrożenia wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu. Wynika to nie tylko z dobroczynnego wpływu samego odpoczynku, ale przede wszystkim z pozytywnego wpływu wysokich temperatur na ludzki organizm.

Czytaj również: Jakie zasady obowiązują w trakcie korzystania z sauny?

 

Czy sauna poprawia pracę serca i reguluje ciśnienie krwi?

Tradycja kąpieli saunowych, głęboko zakorzeniona jest w fińskiej kulturze. Od tysięcy lat Finowie zażywają zabiegów w gorących temperaturach, które pozwalają im na zachowanie zdrowia i hartu ducha, w mroźnych i niesprzyjających łatwemu życiu warunkach. To właśnie w Finlandii, z której wywodzi się sauna sucha powstało najwięcej badań, udowadniających szereg prozdrowotnych korzyści dla ludzkiego zdrowia, podczas regularnego wystawiania się na gorące, suche powietrze sauny.

W 2018 roku, zespół fińskich badaczy opublikował w czasopiśmie naukowym Mayo Clinic Proceedings, przegląd korzyści zdrowotnych płynących z zażywania kąpieli saunowych. Okazuje się, że regularne korzystanie z sauny 2 do 3 razy w tygodniu, wpływa na zmniejszenie ciśnienia krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się to w skutek poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych, które pod wpływem wysokich temperatur gwałtownie rozszerzają się, a następnie kurczą podczas sesji odpoczynkowych i schładzających organizm. Ponadto badania wykazały, że sauna korzystnie wpływa na poprawę poziomu cholesterolu oraz zmniejsza stany zapalne występujące w organizmie.  Badacze podkreślają jednak, że prozdrowotny wpływ sauny na nasz organizm może wynikać zarówno z hartowania ciała wysokimi temperaturami, jak i z samego relaksu, który niesie nam ten rodzaj zabiegów.

 

W jaki sposób można korzystać z sauny przy chorobach układu krwionośnego?

Pamiętajmy jednak, że sauna może zarówno nieść szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia, jak i może być również dużym zagrożeniem, jeśli borykamy się z nieuregulowanymi chorobami serca. Zwykle osoby o kontrolowanym nadciśnieniu tętniczym mogą bez obaw korzystać z sauny, jednak wcześniej wymagana jest oczywiście konsultacja z lekarzem.

W przypadku osób z uregulowanymi chorobami serca, korzystanie z sauny jest dozwolone, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku. Przede wszystkim zaleca się korzystanie z sauny suchej fińskiej zamiast z  sauny parowej. Wynika to z tego, że w saunie suchej panuje dużo mniejsza wilgotność, która pozwala na naturalne schładzanie ciała poprzez parowanie skóry. Jeśli jest to możliwe, zaleca się również przebywanie w temperaturze w zakresie 60-80°C o wilgotności powietrza na poziomie 10-30%. Borykając się z chorobami serca warto dbać o to, by sesje w saunie były krótkie, trwały od 5 do 10 minut i były przeplatane odpoczynkiem i lekkim schłodzeniem ciała.

Końcowa faza odpoczynku powinna doprowadzić do stopniowego i całkowitego schłodzenia ciała tak, aby kończąc zabieg nie zaznać szoku termicznego. Zadaniem sauny jest zapewnianie nam odpoczynku i relaksu, warto więc korzystać z niej rozsądnie tak, by sobie nie zaszkodzić.

A jeśli marzy Ci się korzystanie z zabiegów w wysokich temperaturach w domowym zaciszu wykonamy dla Ciebie saunę na wymiar do domu lub ogrodu. Zapraszamy do kontaktu!