Medytacja w Saunie. Chwila relaksu i wyciszenia.

Tradycja korzystania z sauny sięga wieków, kiedy to Finowie wykorzystywali ją do ogrzewania i wzmacniania swoich organizmów w trakcie mroźnych zim. Od tego czasu wygląd sauny znacznie ewoluował, jednak dalej pozostają one elementem zabiegów relaksacyjnych, zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Zabiegi w wysokich temperaturach korzystnie wpływają na kondycję ciała, w tym mięśni i stawów, a także oczyszczają skórę i cały organizm z toksyn. Czas spędzony w domowej saunie można doskonale wykorzystać do relaksu, wzmocnienia mięśni czy zabiegów kosmetycznych.

Medytacja | Chwila relaksu i wyciszenia

Spokój panujący w saunie sprzyja wyciszeniu całego organizmu oraz pędzących myśli. Zasady panujące w saunie, pozwalają utrzymać ją miejscem relaksu i ukojenia. To miejsce wykorzystywane do rytuałów medytacyjnych na całym świecie. Choć medytacja wydaje się prosta, w rzeczywistości jak każda inna dyscyplina, wymaga skupienia i długotrwałej praktyki. Jednak każdy z nas może medytować, zaczynając od krótkich kilkuminutowych praktyk, a kończąc na długich stanach skupienia. Medytacja w swojej najbardziej podstawowej formie jest niczym innym, jak odseparowaniem się od naszych wewnętrznych myśli i byciem tu i teraz. Przebywanie w gorącej, cichej, a także często przyciemnionej saunie pomaga oderwać się od naszym myśli poprzez skupienie się na odczuwaniu reakcji ciała na wysoką temperaturę.

Rozciąganie | Odpoczynek dla spiętych mięśni

Tak jak zabiegi z wykorzystaniem zimna, stosowanie okładów z lodu czy krioterapia, doskonale sprawdzają się w leczeniu urazów, tak zabiegi cieplne przede wszystkim im zapobiegają. Przebywanie w wysokich temperaturach zwiększa elastyczność mięśni i więzadeł, umożliwiając im bardziej płynny ruch. Sauna to idealne miejsce do wykonywania krótkiego i niezbyt intensywnego rozciągania, zarówno w formie relaksu, jak i rozgrzewki przedtreningowej. Rozciąganie rozgrzanych mięśni i stawów jest nie tylko prostsze, ale przede wszystkim bardziej bezpieczne niż to wykonywane na ochłodzonym organizmie. Krótkie, 10-20 minutowe treningi rozciągające w saunie, minimalizują ból, napięcie mięśniowe oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia urazów.

Zabiegi pielęgnacyjne | Piękna skóra i włosy

Wysoka temperatura panująca w saunie wpływa nie tylko na wyciszenie i zwiększenie mobilności naszego ciała, ale również świetnie wpływa na oczyszczenie organizmu oraz skóry z toksyn. Pod wpływem gorącej temperatury dochodzi do rozszerzenia porów na skórze czy otwarcia łuski włosów. Przebywanie w saunie to doskonały czas na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych takich, jak oczyszczenie i nawilżenie skóry oraz włosów. Jedną z czynności, którą można wykonywać przed samym wejściem do sauny jest suche szczotkowanie ciała lub wykonanie peelingu, które pozwala pozbyć się martwego naskórka. Następnie w trakcie lub po saunowaniu na skórę lub włosy można nałożyć maskę, która przeniknie w ich głębsze struktury. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w saunie jest bardziej skuteczne niż to wykonywane w normalnych temperaturach.