Saunowanie a dieta

Sauny z roku na rok zyskują na popularności. Nie tylko Skandynawowie, ale także ludzie na całym świecie pokochali je ze względu na wiele korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. Okazuje się, że korzystanie z sauny jest elementem zdrowego stylu życia – może wzmacniać efekty diety i aktywności fizycznej. Czy saunowanie także wspomaga odchudzanie?

6 sposobów, jak saunowanie wpływa na odchudzanie

Usuwa nadmiar wody z organizmu

Ciepła temperatura w saunie przyspiesza krążenie krwi w skórze. W efekcie następuje pocenie się ciała w celu ochłodzenia go. Warto jednak zaznaczyć, że utrata masy ciała, której możemy doświadczyć po sesji w saunie, wynika tylko i wyłącznie z utraty nadmiaru wody i jest jedynie tymczasowa.

Przyspiesza spalanie kalorii

Istnieją różne rodzaje saun, które działają w odmienny sposób. Te tradycyjne ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, natomiast sauny na podczerwień ogrzewają ciało bez ogrzewania otaczającego powietrza. Zdaniem naukowców kąpiele w saunie na podczerwień to sposób, by spalić około 400 kalorii w ciągu 30 minut. Badanie z 2019 roku potwierdza, że cztery 10-minutowe sesje w saunie, u osób z nadwagą oraz prowadzących siedzący tryb życia, przyczyniają się do zmian wskaźnika BMI, tętna, wydatku energetycznego i masy ciała. W efekcie spalają więcej kalorii podczas pobytu w saunie.

Poprawa profilu lipidowego

Poza tym, zdaniem niektórych naukowców, wynikiem ekspozycji na ciepło generowane w saunie jest istotny spadek złego cholesterolu po kilku tygodniach korzystania z sauny. Podobne efekty można jednak uzyskać, wykonując ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.

Detoks

Pocenie się wypłukuje toksyny z organizmu. W przypadku większości ludzi wykonywane każdego dnia czynności nie generują odpowiedniej ilości potu, aby usunąć szkodliwe zanieczyszczenia. Kąpiel w saunie to świetny sposób, by oczyścić organizm z metali ciężkich takie jak nikiel, miedź, rtęć, ołów czy cynk. Mogą one wnikać w organizm poprzez żywność lub inne czynniki środowiskowe. Korzystanie z sauny oczyszcza układ limfatyczny oraz wspiera organizm w efektywnym spalaniu tłuszczu. W efekcie może to przyspieszać utratę wagi i dodawać energii.

Przyspieszony metabolizm

Ciepło oraz zimno pobudzają organizm do cięższej pracy. W takich sytuacjach tętno wzrasta o 30%. Oznacza to przyspieszenie przemiany materii, czyli zwiększenie tempa spalania kalorii o około 20%. Efekt ten utrzymuje się kilka godzin po wyjściu z sauny. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest regularne korzystanie z sauny.

Redukcja stresu

Wypoczynek w saunie odpręża i uwalnia od stresu, który uważany jest za jedną z popularnych przyczyn przybierania na wadze i barierę utrudniającą odchudzanie. Stres nie tylko zwiększa uczucie łaknienia, ale także zwiększa produkcję kortyzolu, który sprawia, że organizm domaga się kalorii i trudniej jest mu zrzucić nadprogramowe kilogramy. Sesje w saunie uwalniają od stresu, obniżają ciśnienie oraz pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie.

Jak saunowanie wpływa na odchudzanie? Podsumowanie

Samo korzystanie z sauny nie przyniesie spektakularnych efektów w odchudzaniu. Jest jednak jednym z istotnych elementów zdrowego stylu życia. Szereg korzyści, jakie zapewniają sesje w saunie, sprawia, że warto rozważyć zakup i montaż sauny w domu lub ogrodzie. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że to idealne rozwiązanie, które zmieści się nawet w niewielkiej kawalerce.

Obraz Silvia z Pixabay