Saunowanie jako forma relaksu

Żyjemy w pięknych i trudnych czasach. Ekspresowe tempo życia, mnóstwo zadań do pogodzenia w harmonogramie dnia i nieustanny bieg sprawia, że jesteśmy zmęczeni i niemal notorycznie zestresowani. Do tego brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym nie wpływa na nas korzystnie. Poznaj fiński sposób na zdrowie, doskonałe samopoczucie i odprężenie. Dowiedz się, jak sauna pomaga się odprężyć.

Naukowcy udowadniają, że sauny ułatwiają odprężenie

Badania potwierdzają korzystny wpływ wypoczynku w saunie na redukcję stresu. Obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu), aktywizują produkcję serotoniny (odpowiadającej za dobre samopoczucie) oraz aldosteronu (hormonu obniżającego ciśnienie). W efekcie kąpiele w saunie poprawiają samopoczucie, relaksują, zapewniają dobry sen oraz uwalniają od stresu.

Sauna – idealne miejsce do medytacji

Sauna w domowym zaciszu lub własnym ogrodzie to świetne centrum do medytacji, w którym można praktykować jogę i ćwiczenia oddechowe. Jej proste, estetyczne i zachęcające do odprężenia wnętrze pozwala uwolnić się od zewnętrznych zakłóceń. Tworzy przestrzeń z dala od ekranów, telefonów i laptopów, w której można oczyścić umysł i skupić się na oddechu.

Odpręża i regeneruje mięśnie

Wydajność w sporcie w znacznym stopniu zależy od regeneracji organizmu po treningu. Kąpiele w saunie są formą termoterapii, która zapewnia mnóstwo korzyści zdrowotnych, kosmetycznych, duchowych i społecznych od tysięcy lat. Badania dowodzą, że kąpiel w saunie jest świetnym sposobem relaksu dla ciała i umysłu, co przekłada się na poprawę jakości snu. Korzystanie z sauny może więc złagodzić chroniczne uczucie zmęczenia i permanentny stres.

Sauna najlepszym sposobem na odprężenie i relaks

W tym ciągłym zabieganiu i pośpiechu brakuje nam chwili oddechu. Uwolnienia się od stresu, presji czy negatywnych emocji. Jednym z najlepszych sposobów łagodzenia stresu poza aktywnością fizyczną jest zaplanowanie sesji w saunie, która sprzyja wyciszeniu i relaksowi. To świątynia spokoju, którą możesz mieć w domu, ogrodzie czy nawet najmniejszym mieszkaniu. Miejsce, które będzie dla ciebie ucieczką od życiowych stresów.

Aromaterapia ułatwia wypoczynek w saunie

Ludziom przemęczonym, zapracowanym i żyjącym w permanentnym stresie na początku może być trudno rozpocząć swoją przygodę z sauną. Aby ułatwić organizmowi rozluźnienie i odprężenie można zastosować aromaterapię.

Saunowanie dla zdrowia i ograniczenia stresu

Najlepszym pomysłem byłoby zaplanowanie sesji w saunie co najmniej kilka razy w tygodniu. Niezbędne jest już w momencie, gdy czujemy się zmęczeni i zestresowani, a także w sytuacjach, kiedy pojawiają się niepożądane czynniki stresogenne. Kąpiele w saunie pozwalają zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz samopoczucie bez względu na to, jak bardzo stresujące jest twoje życie. To sposób by się wyciszyć, nacisnąć pauzę i holistycznie zadbać o siebie.

Obraz Steve Buissinne z Pixabay